Skip to product information
-
Media gallery
Media gallery
1
/
of
1
Sku:
PBLB409
LappyPower Compatible Battery for Sony BPS35 - VGP-BPS35A, Vaio 14E, Vaio 15E Series Laptops (2200mAh, 4-Cell)
- Sale price
- Rs. 1,338.00
- Regular price
-
Rs. 2,338.00 - Regular price
- Rs. 1,338.00
- Unit price
- / per
-43%
Tax included.
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Reliable LappyPower Compatible Battery for Sony BPS35 designed for efficient performance and dependable backup. Compatible with VGP-BPS35 / BPS35A and Sony Vaio 14E & 15E series laptops, it ensures a perfect fit and stable power delivery. Built with high-quality cells and safety protection for everyday use. Offers 2200mAh capacity (33Wh, 14.8V, 4-cell).
| Specification | Details |
|---|---|
| Product Type | Laptop Battery |
| Also known as | Sony BPS35, VGP-BPS35, VGP-BPS35A |
| Compatible Models | VAIO Series: 14E, 15E |
| Application | Replacement battery for Sony laptops |
| Part No | SY3500L7 |
| Voltage | 14.8 V |
| Cell | 4 Cell |
| Rating | 2200mAh / 33Wh |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Quality | 100% compatible, identical size, with all safety protections |
